ÜNYE’DE KENTİN TARİHİ VE RUHU YENİDEN YEŞERİYOR

Ünye tarihi eserlerinin yeniden gün yüzüne çıkması ile kültür ve tarih şehri anlamında yeniden hayat buluyor.

Ünye Belediye Başkanı Ahmet Çamyar’ın göreve gelir gelmez başlattığı ve tarihi mirasların kente yeniden kazandırılması amacını taşıyan Kültür Yolu projesi kapsamında şu ana kadar 11 milyon liralık restorasyon gerçekleştirildi.

Restorasyon çalışmaları kapsamında Yalı Kilisesi, Yaşayan Kültürel Miras Müzesi, Kadılar Yokuşu, Bakırcılar Arastası, Orta Çarşı, Saray Hamamı gibi kentin tarihi ve turistik değerleri yeniden hayat bulutken, Kültür yolu projesi çerçevesinde planlanana çalışmalar hız kesmeden devam ediyor.

Bu çerçevede geçtiğimiz aylarda kamulaştırması yapılan ve ardından ihalesi gerçekleştirilen Feyzullah Kadı konağında restorasyon çalışmaları devam ediyor. Ünye Belediyesi konukevi olarak hizmet verecek olan tarihi konakta ki çalışmaları yerinde inceleyen Ünye Belediye Başkanı Ahmet Çamyar, yetkililerden bilgi aldı.

BAŞKAN ÇAMYAR, “FEYZULLAH KADI KONAĞI YAZ SONUNDA HİZMETE GİRECEK

Ünye’de tarihi yeniden canlandırdıklarını ve kentin ruhunun yeniden yeşerttiklerini kaydeden Ünye Belediye Başkanı Ahmet Çamyar yaptığı açıklamada “Feyzullah Kadı konağı olarak bilinen ve belediyemize konukevi olarak inşasına başladığımız o harabe görüntüden bugün muhteşem bir eser yavaş yavaş ortaya çıkmaya başladı. Öncelikle ben bu zamana kadar ki gayretkar çalışmasından dolayı yüklenici firmamızı tebrik ediyorum. Gerçekten eserler birer birer ortaya çıktıkça dünümüzü ve bugünümüzü görmüş oluyoruz. Ayrıca yarınımızı da inşa ettiğimiz o güzel eserleri çocuklarımıza bırakacak olmanın huzuru ve mutluluğunu yaşıyoruz. Firmamızdan yılbaşına kadar kargasın ortaya çıkmasını istemiştik. Henüz yılbaşı gelmeden Kasım sonuna doğru yavaş yavaş ortaya çıkmaya başladı. Yaz sonuna doğru buranın açılışını yapıp çevre düzenlemesi ile beraber Ünyeli hemşerilerimizin ve misafirlerimizin hizmetine sunmayı planlıyoruz.

BAŞKAN ÇAMYAR, “ÜNYE HER YÖNÜ İLE GELİŞİYOR”

Ünye’nin her açıdan geliştiğini ve değiştiğini söyleyen Ünye Belediye Başkanı Ahmet Çamyar, “Dün eleştirisel yaklaşımlarda bulunanlar bugün UNİPORT ile ilgili o çevreden geçerken “Ancak bu kadar güzel bir eser ortaya çıkabilirdi” deyip övgülerini dile getirmeye devam ediyorlar. Açılışını gerçekleştirdiğimiz de Ünye’ye ve bölgemize değer katacak olan bir eser.

BAŞKAN ÇAMYAR, “HAKSIZ ELEŞTİRİ YAPANLAR, GÜNÜ GELİNCE HAKSIZ ÇIKIYORLAR”

Ünye’de yapılan eserlerle ilgili zaman zaman haksız eleştiriler yapıldığını söyleyen Ünye Belediye Başkanı Ahmet Çamyar, “Aynı şekilde pazaryerinde ki 15 Temmuz Demokrasi Meydanı ve müştemilatı ile ilgili de haksız eleştiriler yürütülmeye devam ediyor. Bugün baktığımızda biz, özel sektör eliyle ilçemize 70 milyon liranın üzerinde bir yatırım yaptırdık. Örneğin dün sahilde ki eserleri eleştirenler bugün bizden fazla oralarda oturup vakit geçiriyorlar. Siyasetin bu doğasında var. Bu eleştirilerin haklı yönlerini alıyoruz, ancak amacı sadece eleştirmek olanlara da bizim en güzel cevabımız eserlerimizle oluyor. Biz laf değil, iş üretiyoruz. Lafla peynir gemisi yürümüyor.

BAŞKAN ÇAMYAR, “KÜLTÜR YOLU PROJEMİZ ADIM ADIM DEVAM EDİYOR”

Kültür Yolu projesinin aksamadan emin adımlarla devam ettiğini söyleyen Ünye Belediye Başkanı Ahmet Çamyar, “Hemen Kadılar yokuşundan aşağıya doğru indiğimizde dış cephe çalışmaları, yine o bölghede koruma imar planı çalışması kapsamı içerisinde bir çömlek fırını ve sergi alanı inşaatı yapacağız.  Bakırcılar Arastasının bir cephesi bitti, diğer cephesi ile ilgili yurtdışında yaşayan vatandaşlarımıza tebligat çalışmaları ile uğraşıyoruz. Öyle koltukta oturup eleştirmek ya da sosyal medyada yazmak çok kolay. Ancak yurtdışında yaşayan vatandaşları bulmak, vefat eden ve geride kalan mirasçılarına ulaşmak, onayını almak ve ardından eserleri ortaya çıkarmak gibi detaylı çalışmalar yapmak zorundasınız. Bizler bu süreçleri başarı ile sürdürüyor ve sonuca ulaşıyoruz” dedi.

BAŞKAN ÇAMYAR, “2018 İLE İLGİLİ YENİ HEDEFLER KOYDUK

Kültür Yolu çalışmaları ile ilgili 2018 yılı için yeni hedefler belirlediklerini söyleyen Ünye Belediye Başkanı Ahmet Çamyar “Kültür ve Turizm Bakanımız Prof.Dr. Sn; Numan Kurtulmuş’un geçtiğimiz hafta yaptığı Ordu ziyareti vesilesi ile Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürü Sn; Yalçın Kurt’u Ünye’mizde ağırladık. Kültür yolunu gezerek 2018 ile ilgili önümüze bir hedef koyduk.  Hem sit olanı olarak daha önce imar planına işlenen alanın içerisinde ki bütün binaların sokak sağlıklaştırması ve dış cephe çalışması var. Bunun la ilgili bir proje ihalesine çıkılacak. Öte yandan Ünye Kalesi ile ilgili restorasyon çalışması ve Ünye Belediyesi tarafından yürütülecek olan kazı çalışması 2018 yılı içerisinde devam edecek” dedi.

BAŞKAN ÇAMYAR, “ÜNYE’DE HER NOKTADA ÇALIŞMALAR DEVAM EDİYOR

Ünye’de son dönemde görülmemiş bir şekilde çalışmalar gerçekleştirildiğinin altını çizen Ünye Belediye Başkan ı Ahmet Çamyar, “Sıcak asfalt çalışmaları yürüyor. Büyükşehir Belediye Başkanımız Sn; Enver Yılmaz’a teşekkür ediyoruz. Kültür Yolu ve aksıyla ilgili biz bir altlık çalışmıştık, Kültür ve Turizm Bakanımız Prof.Dr. Sn; Numan Kurtulmuş’un destekleriyle yeni yeni hedefler koymaya devam ediyoruz. Dış cephe çalışmalarında Büyükşehir Belediyemiz, Dere ıslahlarında Devlet Su İşlerimiz yoğun destek sağlıyor. Ünye Belediyemiz tarihinde hiç görmediği kadar yatırım hamlesi gerçekleştiren bir belediye haline geldi. Tüm bu hizmetleri Bakanımız, Milletvekillerimiz, Büyükşehir Belediyemiz ve ekibimizle birlikte planlı ve doğru bir çalışma ile yürütüyoruz” diye konuştu. 


27.11.2017 | Okunma Sayısı:1060