UYUM ve BİRLİKTELİK EŞİTTİR “BAŞARI”

19 Ekim 2015 yılında Başbakanlık genelgesi ile kutlanmaya başlanan Muhtarlar günü dolayısıyla Ünye’de bir dizi program gerçekleştirildi.

Muhtarlar Günü kutlamaları ilk olarak Ünye Cumhuriyet meydanında gerçekleştirilen törenle başladı. Törene Ünye Kaymakamı Ümit Hüseyin Güney, Ünye Belediye Başkanı Ahmet Çamyar, Siyasi Parti ilçe başkanları, Muhtarlar, sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri ve çok sayıda kişi katıldı.

EKİCİ, “187 YILDIR HİZMET VERİYORUZ”

Çelenk sunumu ile başlayan törenin ardından konuşan Ünye Muhtarlar Derneği Başkanı Ahmet Ekici yaptığı konuşmada İkinci Mahmut tarafından yayınlanan bir fermanla kurulan Muhtarlık müessesesinin 187 yıldır bu topraklarda hizmet verdiğini söyledi. Ekici, başta özlük hakları olmak üzere yapılan birçok olumlu çalışma nedeniyle Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a ve hükümete teşekkür etti.

Meydanda gerçekleştirilen programın ardından Ünye’de ilçesinde görev yapan Muhtarlar Ünye Belediye Başkanı Ahmet Çamyar’ı makamında ziyaret etti. Ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getiren Ünye Belediye Başkanı Ahmet Çamyar, “Muhtarlık zor bir uğraş,  ben sizleri bu zor çalışma ortamında yalnız bırakmayarak, gerek dernek binasının tesisi gerek yakın diyaloglarımız, gerekse muhtar evleri çalışmalarımızı yaptık ve yapıyoruz. Ben tüm muhtarlarımıza çalışmalarında başarılar diliyorum” dedi.

Muhtarlar günü ile ilgili program daha sonra Ünye Belediyesi Atatürk Parkı sosyal tesislerinde gerçekleştirilen kahvaltı ile devam etti.

EKİCİ, “ÜNYE BELEDİYUESİ KIT İMKÂNLARLA GÜZEL HİZMETLER YAPIYOR”

Burada konuşan Ünye Muhtarlar Derneği Başkanı Ahmet Ekici, Ünye Belediyesinin kıt imkânlarla güzel hizmetler yaptığını söyledi.

BAŞKAN ÇAMYAR, “ÇOK SAYIDA MUHTAREVİ İNŞA ETTİK VE EDİYORUZ”

Kahvaltı programında konuşan Ünye Belediye Başkanı Ahmet Çamyar ise sözlerine görev süresi ile birlikte çalışmaya başladığı, ancak ebediyete intikal eden muhtarları anarak başladı. Başkan Çamyar yaptığı konuşmada, “Muhtarlar Derneğimize çok güzel bir bina tahsis ettik. Merkezi bir yerde olan bu bina tüm muhtar arkadaşlarımızın kolaylıkla ulaşabileceği bir nokta oldu. Ayrıca muhtarlarımıza çalışma ofisi anlamında eski Ünye evi tarzında Muhtarevleri inşa ediyoruz. Şu ana kadar Liseler, Bayramca, Çamurlu, Çınarlık ve Kaledere mahallerimizde muhtar evlerimiz hizmete girdi. Aynı şekilde Fevzi Çakmak Mahallemizde ki muhtarevinde bir yenileme çalışması yaptık. Orta Yılmazlar ve Burunucu mahallelerimizde Muhtarevi inşatlarımız devam ediyor. Yine, Tekkiraz, İnkur, Fatih, Erenyurt, Hanyanı, Pelitliyatak mahallelerimizde ise eski belediye binalarımızdan Muhtarlarımıza yer temini gerçekleştirdik. Sofutepesi, Saylan, Denizbükü ve Ağıdere’de ise Muhtar ve vatandaş işbirliği ile yapılan hizmet binalarına destek verdik” dedi.

BAŞKAN ÇAMYAR, “KIT İMKÂNLARA RAĞMEN BELEDİYEMİZE KAYNAK ÜRETEREK HİZMET VERİYORUZ”

Muhtarların öncelikli talebinin yol olduğunu vurgulayan Ünye Belediye Başkanı Ahmet Çamyar, “Ünye Belediyesi daha önceden yaklaşık 5 milyon lira bütçe ile 18 mahalleye hizmet ederken, Büyükşehir yasası ile birlikte şu an 5’te biri bütçe ile 85 mahalleye hizmet götürmeye çalışıyor. Personel sayımızı 705’ten 400’lere düşürdüğümüz halde personel giderimiz aylık 1 milyon 450 bin lira. Örnek vermek gerekirse bu ay İller Bankasından belediyemize gelen para 1 milyon 140 bin lira. Yani biz personel gideri için bile ekstra 300 bin lira bulmamız lazım. Peki, tüm bu kıt kaynaklara rağmen nasıl bunca yatırımı yapabiliyoruz? İşte bu noktada doğru kaynaklar üretmek gerektiği ortaya çıkıyor. Örneğin, belediyemize satın alma birimi kurduk ve 8,5 milyon lira tasarruf elde ettik. Personel azaltma yoluna giderek yine yıllık 8 milyon lira tasarruf elde ettik. Araç parkımızı azaltarak ve yenileyerek yakıt ve yedek parça tasarrufu sağlayarak ise yıllık yaklaşık 4 milyon lira gelir elde ettik. Yine kent bilgi sisteminin hayata geçirerek kayıp ve kaçak emlak bedellerini tahsil ettik ve belediyemize yaklaşık 10 milyon liralık gelir elde ettik. İşte bu benzeri tasarruf ve yönetim tedbirleri ile elde ettiğimiz kaynakları vatandaşlarımıza hizmet olarak geri döndürüyoruz. Biz her zaman, parayı, insanı ve bilgiyi iyi yönetiriz demiştik. Tüm bu kaynakları ilçemize yatırıma dönüştürüyoruz. Özel sektör yatırımlarını teşvik ediyoruz. İlçemize şu ana kadar 70 milyon liranın üzerinde özel yatırım geldi. Bu hem istihdam oluşturdu hem de ekonomik canlılık getirdi” diye konuştu.

BAŞKAN ÇAMYAR, “CİDDİ YOL YATIRIMLARI GERÇEKLEŞTİRDİK”

Tüm bu kıt imkanlara rağmen kaynak üreterek ciddi yol yatırımları yaptıklarını söyleyen Ünye Belediye Başkanı Ahmet Çamyar, “Sadece kendi çakıl ocağımızda 40 bin ton malzeme ürettik be yol yapımında kullandık. 100 bin metrekarenin üzerinde beton yol ihalesi yaptık. Şu ana kadar gerçekleşme oranı %85’ler civarında. Yine YİKOB üzerinden kaynak aktarılması suretiyle yeni beton yol ihalelerine çıkacağız. Böylece 100 bin metrekareden çok daha fazla bir rakama çıkmış olacağız. Tüm bu veriler ışığında bakacak olursak, şu ana kadar 9 milyon 750 bin liralık beton yol, 1 milyon 350 bin liralık malzemeli bakım, 320 bin liralık yağmur suyu hattı, 1 milyon 350 bin liralık taş duvar, 275 bin liralık betonarme duvar yapmak ve diğer yatırımlar ile birlikte Ünye Belediyesi olarak sadece yol yatırımlarına yaklaşık 20 milyon lira kaynak aktardık. Gerçekleşen bütçemizin 50 milyon lira olduğunu düşünürsek, yol yatırımlarına nasıl bir ağırlık verdiğimiz ortaya çıkmaktadır. Yeterli midir? Tabi ki hayır. Ancak Ünye’nin yol ağının 2 bin 560 km olduğunu düşünürsek, tamamının 3-3,5 yıl içinde bitirilmesi mümkün değildir. Şu bilinmelidir ki ben ve ekibim yolu sorun olmaktan çıkarmak adına gece gündüz durmadan çalışıyoruz” dedi.

BAŞKAN ÇAMYAR, “YOL YATIRIMLARI İÇİN BETON SANTRALİ KURUYORUZ”

Yol yatırımlarında maliyetleri aşağıya çekmek ve daha fazla hizmet üretmek adına Ünye Belediyesi olarak beton santrali kurmakla ilgili çalışmalara başladıklarını kaydeden Belediye Başkanı Ahmet Çamyar, “Çalışmalarda sona geldik. Karaarmut’taki Ruhsatlı ocağımızın olduğu yere bir beton santrali kurmak suretiyle çok daha az maliyetli beton üreterek, yol hizmetimizi daha da arttıracağız” diye konuştu.

KAYMAKAM GÜNEY, “MUHTARLIK DEMOKRASİNİN MİHENK TAŞLARINDAN BİRİDİR”

Programda konuşan Ünye Kaymakamı Ümit Hüseyin Güney ise Muhtarların demokrasinin önemli mihenk taşlarından biri olduğunu ve devletle milletin buluştuğu en temel, en somut nokta olduğunu söyledi.


19.10.2017 | Okunma Sayısı:724