TOKAT’TA ÜNYE RÜZGÂRI ESECEK

Turizm’de son dönemde farklı bir ivme yakalayan Ünye, iç turizme yönelik tanıtım faaliyetleri kapsamında 10-12 Mayıs tarihlerinde Tokat’ta Ünye günlerine imza atacak.

Ünye Belediyesi öncülüğünde ve Ünye Kaymakamlığı, Ünye Ticaret ve Sanayi Odası ile Ünye Ticaret Borsası işbirliği ile düzenlenen etkinliğe, Tokat Valiliği ve Tokat Belediyesi de destek veriyor.

10 Mayıs Perşembe günü Mehter gösterileri ile açılışı gerçekleştirilecek etkinlik günlerinde 3 gün boyunca yöresel halk oyunları gösterileri, Karadeniz geceleri gibi faaliyetler gerçekleştirilirken, Ünye’nin turizm zenginlikleri de ziyaretçilere aktarılmış olacak.

4 Mayıs günü gerçekleştirilen Ünye reklam filmi galasının yankıları hala sürerken, tüm Türkiye genelinde tanıtım anlamında bir anda gündeme oturan Karadeniz’in incisi Ünye, turizmde markalaşma yolunda hızlı bir ivme yakaladı.

Turizm sektöründe “Yeşilin Gölgesine, Mavinin Ötesine” sloganıyla yola çıkan Ünye’de hazırlanan reklam filmi tüm haber kanallarında gündeme taşınırken, reklam filmi yine 2 ay boyunca tüm ulusal kanallarda izleyici ile bulaşacak.

27 kilometre sahili bulunan ve mavi bayrak sahibi kumsalları ile dikkat çeken Ünye, M.Ö 5 binli yıllara dayanan köklü geçmişi ile aynı zamanda bir çok kültürel mirası da bünyesinde bulunduruyor.

Özellikle yaz aylarında 500 binden fazla kişinin ziyaret ettiği Ünye yeni turizm planı ile bu sayısı çok daha yukarılara taşımayı hedefliyor.

GÜN DOĞUMUNUN EN ÖZEL, EN ANLAMLISI

Karadeniz sahil şeridinde ki tüm şehirler birbirine benzer ancak öylesi özel yerleri vardır ki gezile işte Ünye böylesi bir güzelliğe ev sahipliği yapar. İskeleye inerim şehre ilk gittiğimde, doyasıya çekerim içime kokusunu her defasında, demli bir çay ve yanında Ünye simidi... balıkçılık mevsimi ise eğer seyre hiç doyum olmaz. Küçük tekneler ve onlarca balığa çıkan balıkçılar ağlarını çoktan salmıştır denize öğlen ızgarasını nasiplenmek için.

KADILAR YOKUŞUNDA TARİHİ YAŞAMAK

Son yıllarda Karadeniz turizminin artmasıyla beraber Ünye de nasibini almıştır bu turizm den ancak ilçe alternatif turizm açısından çok yönlü bir potansiyele sahip. Osmanlı döneminin en önemli kadıları burada yetişir ve yetiştirilirmiş işte o kadılar bu sokakta yaşarmış bu sebeple sokak kadılar yokuşu olarak adlandırılır. Geleneksel Türk mimarisin en güzel örneklerinin olduğu evler günümüzde restorasyon sonrası ilçe turizmine hayat vermiş. Açıkçası sokakta gezerken bir an için dönemi yaşadık.

MAVİ İLE YEŞİLİN BULUŞMASIN DA MOLA

Yorulduğunuzu hissettiğiniz anda oturup dinlenebileceğiniz ya da dilerseniz piknik  yapabileceğiniz alan o kadar çok ki güzeller arasından güzeli seçmek gibi burada . Fener’e gidip denizin o muhteşem seyrine dalmak çok keyif verici .

Muhteşem bir sahil şeridi burada tatil yapmak isteyenlerin en uğrak noktası çünkü alternatifli plajları misafirlerine ayrıcalık da sunuyor. Gün doğumu kadar gün batımını izlemenin keyfi apayrı .

OSMANLI DÖNEMİ EN ÖNEMLİ LİMAN KENTİ

Son yıllarda şehirde ciddi çalışmalar var özellikle de Turizm’de daha neler yapabiliriz masaya yatırılmış şehre adeta yeniden can verilmiş diyebiliriz. Osmanlı dönemi en önemli liman kentlerindenmiş şehir ve günümüze dek önemini hep korumuş.  Sahil şeritlerinden, caddelerine, rengârenk sokaklarından, tarihi yapılarına kadar alternatif çok fazla. Mavisi ve yeşilini saymıyoruz bile. İlçe 2 günlük geziyi 3-5 güne kadar çıkarabilmiş buda şehrin ekonomisinin can damarını ortaya turizm olarak koymuş diyebiliriz ve işte gezi severlerini bekliyor.

ŞEHRE BİR DE KALEDEN BAKIN

Büyük bir kaya kütlesi üzerine inşa edilen kalenin görkemli duruşunu km lerce öteden görebilirsiniz. Yaklaştıkça her dönemin izlerini gördüğümüz kale tarihi m.ö 250 yıllarına kadar uzanıyor. Kaleyi bu bölge’de yaşayan her kavim kendilerine göre değiştirerek kullanmış. Kimi uzun süre kimi kısa süre kalabilmiş. Kale’de bulunan bir diğer ayrıntı ise Kral Kaya Mezarları. Bu mezarlar sütun gibi dimdik kayaların 10 metre yukarısına oyularak yapılmış

Kale mimarisinde Roma ve Pontus mimarisine ait izler görülmüş. Ama kaleye son halini Osmanlı İmparatorluğu vermiş. Kale kapısı Osmanlı tarafından yaptırılmış ve heybetli duruşuyla fotoğraf karelerinin vazgeçilmezi .

FATİH SULTAN MEHMEDİN MİRASI

1461 Trabzon seferi yapan Sultan Fatih, dönüşte o dönem sancakbeyliği olan Ünye’ye uğrar. Lalası Akşemsettni ile birlikte Ünye Meydanına çıkan Fatih Sultan Mehmet Lalası ile birlikte meydana bir çınar diker ve “gölgeliğimiz olsun” der. Bugün o ulu çınar 557 yıldır Ünye Meydanında yükselmeye devam ediyor.

 

 

 


09.05.2018 | Okunma Sayısı:3163