BAŞKAN ÇAMYAR, KORE GAZİLERİ İLE AYLA FİLMİNİ İZLEDİ

Ünye Kaymakamlığı, Ünye Belediye Başkanlığı ve Türkiye Muharip Gaziler Derneği Ünye Şubesi ile ortaklaşa düzenlenen etkinlikte, 4 Kore gazisi, aileleriyle Kore Savaşı’nda yaşanan gerçek bir hikâyeyi anlatan “Ayla” filmini izledi.

KAYMAKAM GÜNEY, “FİLMİ GAZİLERİMİZLE İZLEMEK AYRI BİR ANLAM TAŞIYOR”

Ünye Kaymakamı Ümit Hüseyin Güney, filmi izledikten sonra gazetecilere yaptığı açıklamada, filmi çok beğendiğini, ayrıca gazilerle izlemenin çok daha güzel olduğunu söyledi.

BAŞKAN ÇAMYAR, “SAVAŞLAR EN ÇOK ÇOCUKLARI MAĞDUR EDİYOR”

Ünye Belediye Başkanı Ahmet Çamyar, Gazilerimizle Kore Savaşı yıllarına bir yolculuk yaptık.
Gerçekten duygu dolu bir film. Bizi bu akşam asıl duygulandıran bizimle birlikte bu duyguyu yaşayan gazilerimizin yanımızda olması. Kore’de 751 şehit vermiş bir ülkeyiz. Türkiye o yıllarda Birleşmiş Milletler Güvenlik konseyinin çağrısına cevap veren 16 ülkeden bir tanesi. Özellikle Kurtuluş savaşından sonra Türkiye’nin muharip gücünü görmesi açısından da önemli bir deneyim. Ancak görüyoruz ki aradan uzun yıllar geçmiş olmasına rağmen hala bugün Dünya’nın birçok ülkesinde Ayla filminde olduğu gibi 1,5 milyon çocuk savaş mağduru. Ülkemiz bu anlamda başta Suriye ve Irak olmak üzere savaş mağdurlarına ev sahipliği yapan ve kol kant geren bir devlet. Ben bu vesile ile bir kez daha Cumhurbaşkanımız Sn. Recep Tayyip Erdoğan’a ve onunla birlikte yol yürüyen değerli Başbakanımız, Sn. Binali Yıldırım’a, bakanlarımıza ve milletvekillerimize teşekkür ediyorum.

GAZİ TAŞÇIOĞLU, “O ANLARI YAŞAMIŞ GİBİ OLDUK”

Türkiye Muharip Gaziler Derneği Ünye Şube Başkanı Yalçın Taşçıoğlu da filmin çok duygulu olduğunu ifade ederek, “Gazilerimizin hepsi ağladı. Orada yaşamış gibi bir hisse kapıldım. 66 yıl sonra aynı yerleri tekrar gördüm. Çok güzeldi. Gazilerin hatırlanması bizi çok mutlu etti.” dedi.

Senaryosu Yiğit Güralp’e ait olan ve gerçek bir hikâyeden uyarlanan film, Kore Savaşı sırasında bulduğu beş yaşındaki kimsesiz bir kızın bakımını üstlenen Astsubay Süleyman Dilbirliği ile Ayla adı verilen kız çocuğunun hikâyesini anlatıyor.


23.12.2017 | Okunma Sayısı:815