HEM BAŞKAN, HEM BASIN SORDU

24 Temmuz Basın Bayramı dolayısıyla Ünye Belediye Başkanı Ahmet Çamyar basın mensupları ile yemekte bir araya geldi.

Yemeğe Ünye’de faaliyet gösteren basın kuruluşlarını sahipleri ve çalışanları katıldı.

Yemekte bir konuşma yapan Ünye Belediye Başkanı Ahmet Çamyar, “24 Temmuz basında ki sansürün kaldırılışının yıldönümü münasebetiyle buradayız. Ünye sosyal ve kültürel aktiviteler yönüyle dolu dolu günleri geride bıraktı. Gazeteler çoğu zaman acaba ne yazsak diye gündem bulamazken, zannediyorum bir günün içerisinde manşet niteliği taşıyacak olan birkaç tane etkinliği beraber yaşadığımız bir dönemi hep beraber görüyoruz. Gerçekten de Ünye’ye de bu yakışıyor. Her türlü etkinlik ve organizasyonu başarılı bir şekilde gerçekleştirmeye devam ediyoruz. Tabi biz bunları gerçekleştirirken, siz de haberleştirmek suretiyle hemşerilerimizle buluşmasına ve onlarında haberdar olmasına katkı sağlamış oluyorsunuz. Ben bu nedenle hepinizi saygıyla selamlıyorum. Hizmetler yönüyle zaten gün gün takip ediyorsunuz” dedi.

BU KEZ BAŞKAN ÇAMYAR SORDU, BASIN MENSUPLARI CEVAPLADI

Basın bayramı nedeniyle organize edilen yemekte bir ilk de yaşandı. Ünye Belediye Başkanı Ahmet Çamyar, bu kez ezber bozarak basın mensuplarına soru sordu. Belediye Başkanı olarak basın mensuplarının görüşlerini almak isteyen Başkan Çamyar, basın mensuplarına kendisini başarılı bulup bulmadıklarını ve Ünye için olması gereken bir proje olup olmadığını sordu. Son olarak ise Başkan Çamyar, basın mensupları ile bir maç organizasyonu yapmak istediklerini söyledi.

VİZYON GAZETESİ SAHİBİ DOĞAN, “EN UZAK NOKTALARA BİLE HİZMET GÖTÜRÜLÜYOR”

Ünye Vizyon Gazetesi sahibi Barbaros Doğan, “Ordu’nun Büyükşehir olması ile birlikte Ünye’nin mahalle sayısı 5 kat arttı. Ünye merkeze 1,5 saat süren mahalleler bile var. Daha önce bir kamyon stabilize malzeme bile alınmakta zorluk çekilen bu bölgelere bugün beton yollar yapılıyor. Bu bölgeler belediyelere gelir getirmeyi bırakın, gelir götüren bölgeler. Şehir merkezinde yapılan çalışmalarda keza ortada. Ben bu açıdan Ünye Belediyesini tebrik ediyorum” dedi. Doğan ayrıca Ünye Belediyesi’nin doğrudan görev alanı olmamasına rağmen OSB ile ilgili sürecin iyi takip edilmesi gerektiğini söyledi.

CANİK ÜNYE GAZETECİLER DERNEĞİ BAŞKANI ÖZTÜRK, “BASINA VERİLEN DESTEKLER İÇİN TEŞEKKÜR EDİYORUM”

Canik Ünye Gazeteciler Derneği Başkanı Ali Öztürk ise “Ünye Belediyesi özellikle basın camiası ile uyum içinde çalışması ve destek vermesi yönünden örnek bir belediye. Bu desteklerin artarak devam etmesini ve diğer belediyelere de örnek olmasını diliyorum” diye konuştu.

ONEY FLASH FM SAHİBİ HAKAN KORKMAZ, “ÜTOPYA DENİLEN PROJELER HAYATA GEÇİRİLDİ”

Ünye Oney Flash Fm sahibi Hakan Korkmaz, “Burada bu birliktelik ortamının çok önemli olduğunu düşünüyorum ve tüm basın mensubu arkadaşlarımın basın bayramını kutluyorum” dedi. Korkmaz yerel yönetimlerin çevre temizliği ve bilinci konusunda halkı bilgilendirme ve yönlendirme konusunda daha fazla çalışma yapması gerektiğini vurguladı. Korkmaz, “Geçmişte ütopya denilen projelerle ilgili adımların atılması ve hayata geçirilmesi bizleri mutlu ediyor” dedi.

 

 

BAŞKAN ÇAMYAR, “ÜNYE EN TEMİZ KENTLERDEN BİRİ”

Ünye’nin özellikle yaz aylarında artan nüfusuna rağmen temiz kentlerden biri olduğunu söyleyen Ünye Belediye Başkanı Ahmet Çamyar, “yaz döneminde ilçemizin nüfusu 300 binleri buluyor. Ünye’mizde 52 gün şenlik düzenledik. Tüm bölgeden insanlar bu atmosferi yaşamak için ilçemize geldiler. Ünye’de fotomaraton vardı. Maratona katılan ve Türkiye’nin dört bir yanından gelen fotoğrafçılar bizlere “birçok yer geziyoruz, böyle temiz bir şehir görmedik” diyerek teşekkür ettiler. Yine işadamlarımızdan Osman Atik beni arayarak “13 günlük Ayvalık ve o bölgende seyahat yaptık, Ünye kadar temiz bir yer göremedik” diyerek teşekkür etti. Bu anlamda Ünye gerçekten temiz bir şehir. Ancak tabi ki hepimize büyük görevler düşüyor. Temizlik bilinci anaokulu çağından itibaren aşılanmalı. Benzer konularda da ekiplerimiz projeler üretiyor. Pilot bir site seçerek evde ayrıştırma ile ilgili bir çalışma başlatacağız. Ancak bu bilincin tüm kente yaygınlaştırılması gerekiyor” diye konuştu.

ÜNYE ÇEVRE ve İNSAN HAKLARI DERNEĞİ BAŞKANI TOSUN, “ÇEVRE BİLİNCİ DOLAYISIYLA ÜNYE BELEDİYESİNİ TEBRİK EDİYORUM”

Gazeteci ve Ünye Çevre ve İnsan Hakları Derneği Başkanı İrfan Tosun ise “Ünye’de çok güzel çalışmalar yapılıyor ve daha da güzel şeyler yapılacağı inancındayım. Biz Ünye’de ses kirliliği ile ilgili bir çalışma yaptık ve Ünye Belediyemizin katkıları ile tabelalar yaptırdık. Yakında Ünye’nin belirli noktalarına koyulacak. Çünkü ses kirliliği de çok ciddi bir kirliliktir.  Ünye Belediyesini bu konuda gösterdiği hassasiyetten dolayı kutluyorum” diye konuştu.

ÜNYE GAZETECİLER CEMİYETİ BAŞKANI COŞKUN, “BAŞARI BİR EKİP İŞİDİR VE ÜNYE BELEDİYESİ BUNU BAŞARIYOR”

Gündem Medya sahibi ve Ünye Gazeteciler Cemiyeti Başkanı İbrahim Coşkun ise “Başarı bir ekip işidir ve Ünye Belediyesi bunu en iyi şekilde başarıyor. Eleştiri noktasına gelince; Ben özellikle çöp meselesi hakkında yetersiz bilgilendirme yapıldığını düşünüyorum. Çöp konusu Ordu Büyükşehir Belediyesi’nin yetki alanında. Ben tespit edilen ve ayrıştırma yapılacak her iki alanında Ünye kamuoyunu tatmin etmediğini düşünüyorum” dedi.

NUH MEDYA SAHİBİ BULAT, “SORUNUMUZ VAR MI DİYE TARTIŞABİLİYORSAK BU BİR BAŞARIDIR”

Ünye Nuh Medya sahibi Nuh Bulat ise, “Çevre ve ilçelerde o kadar sorun varken ki, diğer ilçeler her konuda Ünye’yi gıpta ile takip ediyor. Biz ise burada “Acaba bir sorunumuz var mı?” diye soruyoruz ve somut bir sorun bulamıyoruz. Bu büyük bir başarıdır. Ben şahsım adına böyle bir şehirde yaşadığım için mutluyum ve Ünye Belediye Başkanımız Sayın, Ahmet Çamyar’a teşekkür ediyorum” dedi.

MELODİ FM GENEL YAYIN YÖNETMENİ KERECİ, “BAŞKAN ÇAMYAR’I KUTLUYORUM”

Ünye Melodi Fm Genel Yayın yönetmeni Tevrat Kereci ise “Başkan Çamyar’ın biz basın mensuplarını kendisini ve Belediye çalışmalarını başarılı bulup bulmadığını sorması bile başlı başına cesaret ve başarı göstergesidir. Çünkü kendisinde bir eksiklik görseydi bunu bize sormazdı. Ben Ünye’de yürütülen çalışmaları takdirle karşılıyor. Tek düşüncem Ünye’mizle ilgili bir simge çalışması yapılmadır. Bence Ünye’nin en önemli simgesi eski iskeledir. İskele ile ilgili görsel bir çalışma yapılmasını tavsiye ediyorum” diye konuştu.

ÜNYE KENT GAZETESİ YAZI İŞLERİ MÜDÜRÜ ÖZTÜRK, “HUZUREVİ PROJESİ HIZLANDIRILMALI”

Ünye Kent Gazetesi Yazı İşleri Müdürü Hacer Öztürk ise “Ünye Huzurevi projesinin hızlandırılması gerekiyor. Ünye gibi büyük bir ilçede Huzurevi artık zorunlu bir hale geldi” dedi. Ünye Belediyesinin ilklerin belediyesi haline geldiğin söyleyen Öztürk, “Bu açıdan biz de bir ilk yapalım ve Ünye Belediyesi ve basın kuruluşları olarak bir proje üretelim” diye konuştu.

ÜNYE OKUYORUM GAZETSİ GENEL YAYIN YÖNETMENİ GÜNDOĞDU, “NİKSAR CADDESİNDE DÜZENLEME GEREKLİ HALE GELDİ”

Ünye Okuyorum Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Doğan Gündoğdu ise Niksar Caddesine dikkat çekti. Gündoğdu, “Ünye’de göreve geldiğiniz günden bu yana gözle görülür işler yapıldı. Ancak benim üzerini çizmek istediğim Ordu Büyükşehir belediyesinin yetki alanında olan Niksar Caddesi ile ilgili. Niksar caddesinde kaldırımlar genişletildi. Ancak takibi yapılmıyor. Sürücüler gelişigüzel araçlarını park ettikleri için ciddi bir trafik sıkışıklığı oluyor” diye konuştu.

ÜNYE HABER GAZETESİ GENEL YAYIN YÖNETMENİ GÜREL, “ÜNYE KALESİ TURİZME BİR AN ÖNCE KAZANDIRILMALI”

Ünye Haber Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Selim Gürel ise, “Ünye Kalesinde çalışmaların bir an önce tamamlanarak tam anlamıyla turizme kazandırılmasını bekliyoruz” dedi.

ÜNYE MEYDAN GAZETESİ KÖEŞ YAZARI BOZKURT, “ÜNİVERSİTE AÇISINDAN GÜZEL BİR İVMEMİZ VAR”

Ünye Meydan Gazetesi köşe yazarı ve Meslek Yüksekokulu öğretim görevlisi Murat Cem Bozkurt ise “İlçemizin her geçen gün daha fazla biliniyor olması bizleri son derece memnun ediyor. Çağımızda IQ’nün önüne geçmiş bir kavram olan EQ dediğimiz duygusal zekâdır. Bu da aslında kabaca iletişim demektir. Bu bağlamda iletişim gücü çok güçlü olan ve güler yüzlü olan Ünye Belediye Başkanımız Sn, Ahmet Çamyar’a teşekkür ediyoruz. Üniversite Ünye için çok önemli bir kavramdır. Çünkü bacasız sanayidir. Ünye’de bu açıdan Üniversite yönünde güzel bir ivme var. 4 bine yakın öğrenci okuyor. Yapacağımız etkinlik ve organizasyonlara bu öğrencilerimizi de bir şekilde dâhil ederek, onların bu şehre karşı aidiyet duygusunu arttırabiliriz” dedi.

BAŞKAN ÇAMYAR, “ÜNİVERSİTE ALANININ TAHSİS İŞLEMLERİ TAMAMLANDI

Basın mensuplarının görüşlerini dinleyen Ünye Belediye Başkanı Ahmet Çamyar, sırasıyla konuşulan konulara değindi.

Başkan Çamyar, “Üniversite ile ilgili kati tahsis yazımız bölge müdürlüğünden ilgili bakanlığa ulaştı. İlk Ankara ziyaretimizde bakan onayından çıkarmak suretiyle bitirmiş olacağız. Zaten biz oranın yerleşke planını hazırlamıştık. Şu an ki ilk çalışmada yerleşkede 8 adet fakülte öngörülüyor. Binaların proje çizimlerine başlanacak ve ardından inşaat aşamasına geçilecek alanı biraz daha büyüterek çevre yolundan da bir tabela vermek suretiyle bir plan çalışması yapıyoruz. Böylece Ünye’nin 26 yıldır atıl bir durumda kalan havaalanı alanını ekonomiye kazandırmış olacağız” dedi.

BAŞKAN ÇAMYAR, “OSB İLE İLGİLİ SÜRECİ 2018’İN ORTALARINA DOĞRU BİTİRMEYİ PLANLIYORUZ”

Organize Sanayi Bölgesi ile ilgili gelinen aşama hakkında bilgi veren Ünye Belediye Başkanı Ahmet Çamyar, “Organize sanayi çalışmalarını en hızlı yürüten ilçe biziz. Şu anda kamulaştırma ile alakalı davaların açılması aşamasındayız. Bütün bürokratik işlemler bitirildi ve vatandaşlar uzlaşma ile ilgili komisyona davet edildi. Avukatımız şu anda dava dilekçelerini hazırlıyor. 15-20 güne kadar tamamlanacak ve davalar açılmış olacak. Hazineye ait olan yerin ise bedelsiz devrini aldık. Karayollarına ait olan yerin bedelsiz devri ile ilgili kanunda devredilebilir gibi bir ihtiyari durum söz konusuydu. Haziran ayında çıkan ve yatırımın hızlandırılması ile ilgili kanun çerçevesinde devredilebilir ibaresi devredilir şeklinde düzenlendi. Biz bu kanun maddesine dayanarak karayollarına ait olan arazinin devri ile ilgili yazımızı yazdık. 2’si tamamlandığında OSB’nin 120 dönümlük arazisi bedelsiz şekilde alınmış olacak. Bunun 2 önemi var. Birincisi bankalardan kullanılacak kredide bu alanı direkt olarak teminat gösterebilirsiniz. İkincisi ise buraya yatırım yapacak işadamlarına arsa bedellerini daha uygun fiyata verebilme imkânı doğacaktır. Tüm bu süreci 2018’in ortalarına doğru bitirmeyi planlıyoruz “dedi.

BAŞKAN ÇAMYAR, “HUZUREVİ İLE İLGİLİ YERİMİZ HAZIR”

Ünye’de yapımı planlanan huzurevi ile ilgili yerin hazır olduğunu söyleyen Ünye Belediye Başkanı Ahmet Çamyar, “Büyükşehir Belediye meclisinden 5 binlik imar planının onaylanmasını bekliyoruz. Gölevi mahallesinde 9 dönümlük deniz manzaralı bir alan planladık. Onaylanır onaylanmaz arsanın mülkiyeti Ünye Belediyesine geçecek. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığımızla altyapı çalışmalarını tamamladık. Arsa tahsisi tamamlanır tamamlanmaz, üst yapıyı bakanlık yapacağını taahhüt etti. Ortalama 80 kişilik bir huzurevi olacak” diye konuştu.

BAŞKAN ÇAMYAR, “NİKSAR CADDESİ İLE İLGİLİ BİR DÜZENLEME GEREKİYOR”

Niksar caddesinde özellikle gelişigüzel park yapılması sonucu ortaya çıkan trafik yoğunluğu ile ilgili konuşan Ünye Belediye Başkanı Ahmet Çamyar, “İstanbul, Ankara gibi büyük şehirlerde bu şekilde araç bırakmanız imkânsız. Ancak Ünye’de ne yazık ki oluyor. Bunu bir cezai müeyyidesinin olması gerekiyor. Tabakhane deresinin doğu tarafının yolunun açılması ile beraber orada ki trafiği rahatlatmış olacağız. Diğer yandan 15 Temmuz Demokrasi meydanının altına yapacağımız otoparkın bitirilmesi ile beraber yine bu yoğunluğu azaltmış olmayı planlıyoruz” dedi.

BAŞKAN ÇAMYAR, “AKÇAY’A ÇÖP DÖKMEKTENSE AYRIŞTIRMA TESİS ÇOK DAHA İYİDİR”

Ünye’de yapımı planlanan çöp ayrıştırma tesis ile ilgili konuşan Ünye Belediye Başkanı Ahmet Çamyar, “Akçay’da deniz kenarına çöp dökmektense, her yere yapılacak modern bir ayrıştırma tesis her zaman daha iyidir. Ünye’de düzenli depolama değil, ayrıştırma yapılacak. Akçay’da ki mevcut çöp alanının rehabilitasyonu için oraya da bir ayrıştırma tesisi kuruldu. Böylece Ünye sahiline çöp döken bir kent olmaktan kurtulacak” dedi.

BAŞKAN ÇAMYAR, “ÜNYE KALESİ İÇİN HERŞEY HAZIR”

Kalenin mülkiyet ve projesinin hazırlanması, aynı zamanda anıtlar kuruluna sunulması için 3,5 yıldır mücadele ediyoruz. Şu anda anıtlar kurulundan Ünye Kalesi’nin projesi geçti. Şimdi ihale şartnamemiz hazırlanıyor. Biter bitmez bir ay içerisinde Ünye Kalesinde kazı işlemleri için ihaleye çıkmış olacağız. Kefeli Han’ın projesinin de bir ay önce anıtlar kurulundan geçtiğini söyleyen Ünye Belediye Başkanı Ahmet Çamyar, “Projesi zaten hazırdı, şu anda statiği hesaplanıyor. Ağustos sonu gibi ihalesine çıkmış olacağız” diye konuştu. Ünye Belediyesi konukevi olarak planlanan Fazile Hanım konağının ise ihalesini yaptıklarını ve Kayserili bir firmanın aldığını söyleyen Başkan Çamyar, restorasyon çalışmalarına çok kısa sürede başlanacağını kaydetti. Başkan Çamyar, Prof.Dr. Numan Kurtulmuş’un Kültür ve Turizm Bakanı olmasıyla Kültür Yolu projesi ile ilgili çalışmaların daha da hızlanacağına inandıklarını söyledi. 


25.07.2017 | Okunma Sayısı:724