SARAY HAMAMI İHTİŞAMLI GÜNLERİNE DÖNÜYOR

Ünye’de 35 yıldır atıl halde bulunan ve en önemli tarihi eserler arasında yer alan Saray Hamamı restorasyonunda sona gelindi.

Göreve başladığı ilk günden itibaren Ünye’de tarihi eserleri ilçeye ve turizme yeniden kazandırmak adına çok önemli bir girişim olan “Kültür Yolu Projesini” başlatan Ünye Belediye Başkanı Ahmet Çamyar, bu kapsamda birçok tarihi eserin yeniden kazandırılmasında önemli çalışmalara imza attı.

SARAY HAMAMI BİR AY İÇERİSİNDE KULLANIMA HAZIR HALE GELECEK

Kültür Yolu Projesi kapsamında yer alan Saray Hamamı restorasyonunda sona gelindi. Çalışmaları yerinde inceleyen Ünye Belediye Başkanı Ahmet Çamyar yaptığı açıklamada, “Ünye’mizde tarihi ayağa kaldırmaya devam ediyoruz. Göreve geldiğimiz günden itibaren ısrarla üzerinde durduğumuz eserlerden bir tanesi olan Saray Hamamı’nı bugün ki haline getirmiş olduk. Ünyeli hemşehrilerimizle konuştuğumuzda neredeyse herkesin Saray Hamamı ile ilgili bir anısı var. Saray Hamamı 1983-1984 yıllarına kadar hizmet vermiş, o günlerden itibaren ise adeta bir çöplük görüntüsüne bürünmüş haldeydi. Özellikle burayı projelendirip ve yatırım programına aldırıp bugünlere gelmesinde Ordu eski Valimiz Sn; İrfan Balkanlıoğlu’nun emeği büyüktür. Yeni Valimiz Sn; Seddar Yavuz’u ziyaretimizde aynı minvalde Ünye’de ki tarihi eserlerin restorasyonu ve turizme katkı vermesi konusunda mutabakata vardık. Yine, Başbakan Yardımcımız Sayın Prof.Dr. Numan Kurtulmuş burasının restorasyonu ile yakından ilgilenmiştir. Restorasyon işini yüklenen firmada işinin ehli bir firmadır. Ben kendilerine teşekkür ediyorum. Gerçekten çok kötü bir durumda olan bu eser Ünye’mize yeniden kazandırılmış oldu. OSKİ’de aynı şekilde su ve kanalizasyon bağlantısını gerçekleştirecek. Bir ay gibi bir sürede Saray Hamamı hizmete hazır hale gelecek. Bu çalışma nereden nereye geldiğimiz göstermesi açısından son derece önemlidir” diye konuştu.

BELEDİYE KONUKEVİNİN İHALESİ YAPILDI

Ünye’de bir başka tarihi eser olan ve Fazile Hanım konağı olarak bilinen konağın kamulaştırılmasının ve ardından ihalesinin yapıldığını belirten Ünye Belediye Başkanı Ahmet ÇAMYAR, “Biz geçtiğimiz 30 Haziran tarihinde Belediye Konukevi olarak kullanacağımız ve hemşehrilerimizin Fazile Hanım Konağı olarak bildiği Kadılar yokuşunun üst tarafında ki evin de restorasyonu ile ilgili ihaleye çıktık” dedi.

KEFELİ HAN’IN RESTORASYON ÇALIŞMALARI BAŞLAYACAK

Kültür yolu projesi içinde yer alan Kefeli Han ile ilgili de restorasyon hazırlık sürecinin devam ettiğini söyleyen Ünye Belediye Başkanı Ahmet Çamyar, “Kefeli Han’ın ihale süreci var. 20-25 Ağustos arkadaşlarımız şartnameyi hazırlayacaklar ve restorasyonunu 2018’in Ağustos ayı gibi tamamlayıp hemşehrilerimizin hizmetine sunmayı planlıyoruz. Görüldüğü gibi Kültür Yolu projemiz adım adım devam ediyor. Aynı şekilde bu aksta ki dış cephe çalışmalarımız devam edecek” diye konuştu.

MÜZE EVİN YANINDA BULUNAN TARİHİ ESERLER İÇİN SÜRE VERİLDİ

Ünye’de tarihi eserlerin yeniden kazandırılması konusunda titiz çalıştıklarını belirten Ünye Belediye Başkanı Ahmet Çamyar, bu konuda bazı eserlerin mülk sahipleri ile restorasyon konusunda görüşüldüğünü söyledi. Başkan Çamyar, “Müze evin yanında ki tarihi eserlerin kamulaştırılması ile ilgili Belediye meclisimizden bir karar aldık. O eserlerle ilgili mülk sahipleri geldiler ve restorasyonu kendilerini yapmak istediklerini söylediler. Kendilerine 3 aylık süre verdik ve bu sürede belediyeden bu eserleri ayağa kaldırmakla ilgili ruhsat müracaatlarında bulunmadıkları takdirde kamulaştırma işlemleri başlayacak. Geçmişini bilmeyen geleceğini bilemez. Onun için biz geçmişimize sahip çıkacağız ki geleceğimizi ona göre inşa edelim. Ben en alt birimde çalışan işçimizden, en üst birimdeki denetim faaliyetini yürüten ekip arkadaşlarımıza kadar emeği geçen herkese teşekkür ediyorum” diye konuştu.


18.07.2017 | Okunma Sayısı:519