ÜNYE’DE MUHTEŞEM 15 TEMMUZ DESTANI GECESİ

15 Temmuz hain darbe girişiminin yıl dönümü tüm Türkiye’de olduğu gibi Ünye’de de geniş bir katılımla anıldı.

Cumhurbaşkanlığı himayelerinde gerçekleştirilen ve “Şehitlerimize ve Gazilerimize Saygıyla” adı altında yürütülen anma etkinlikleri Ünye’de saat 19.00’da gerçekleştirilen kortej yürüyüşü ile başladı.

Ünye Hasanbaba Mevkiinden başlayan yürüyüşe, Ünye Kaymakamı Ümit Hüseyin Güney, Ünye Belediye Başkanı Ahmet Çamyar, siyasi parti ilçe başkanları ve temsilcileri, sivil toplum kuruluşlarının başkanları ile temsilcileri, kurum amirleri ve çok sayıda vatandaş katıldı. Yaklaşık 1 kilometrelik kalabalık bir topluluktan oluşan korteje yol boyunca araçlar da eşlik etti.

Kortej yürüyüşüne, Ünye Cumhuriyet meydanında son verirken, meydanda toplanan binlerce kişi daha sonra Şehitlerimiz için saygı duruşunda bulundu ve ardından İstiklal Marşı okundu.

15 Temmuz Demokrasi                 Destanı anma programı meydanda kurulan ve 15 Temmuz hain darbe gecesinde kahraman Türk Milletinin direnişinin anlatan sergi açılışı ile devam etti. Ziyaretçiler sergide o gece yaşananlara bir kez daha şahit oldu.

Serginin ardından ise 15 Temmuz Demokrasi Destanı anma programı anısına anı defteri imzalandı. Genci yaşlısı herkes bu eşsiz demokrasi mücadelesi ile ilgili duygu ve düşüncülerini anı defterine aktardı.

Program daha sonra Kuranı Kerim okunması ve dualarla devam etti.

Gece daha sonra konuşmalarla devam etti.

MHP İLÇE BAŞKANI AYYILDIZ “BU BİR HAÇLI HAREKETİDİR”

Gecede konuşan Milliyetçi Hareket Partisi Ünye İlçe Başkanı Ayhan Ayyıldız, “Bu gece burada yaşanan heyecan 15 Temmuz hain darbe girişiminin nasıl engellendiğini en büyük timsalidir. Fetö kalkışması küçümsenecek bir hadise değildir. Türk Milleti uçurumun kenarından dönmüştür. Bu kalkışma içeride tek başına planlanmış bir hareket değil, bir haçlı hareketidir” dedi.

AK PARTİ ÜNYE İLÇE BAŞKANI ERGÜN “HAİNLERE GEREKEN CEVABI BU MİLLET VERMİŞTİR”

Gecede konuşan Ak Parti Ünye İlçe Başkanı Arif Ergün ise “Geçen yıl bu vakitlerde bu meydanları bırakmayarak hainlere gereken cevabı verdiniz. Bu gece burada toplanan bu kalabalık yine aynı cevabı verdiğini göstermiş oluyor. Allah hepinizden razı olsun. Şehitlerimize rahmet, gazilerimize sağlıklı bir ömür diliyorum” diye konuştu.

CUMHURİYET BAŞSAVCISI AYAZ “ÜNYE’DE DOKUNULMADIK YER BIRAKMADIK”

Gecede söz alan ve Ünye Cumhuriyet Başsavcılığı görevinden Ordu Cumhuriyet Başsavcılığı görevine atanan Mehmet Ayaz ise o gece ve sonrasında yaşananları anlattı. Ayaz, “İlk geceden itibaren Ünye’de kontrolü ele alarak, dilinin ucundan Darbe kelimesini geçiren bile herkesi gözaltına aldık. Aradan geçen bir yıllık sürede Ünye’de dokunulmadık yer bırakmadık ve gereken adli süreçleri başlattık. Emin olun şu anda yargı bu memleketin gerçek evlatlarının elindedir. Bu açıdan kimsenin endişesi olmasın. Bundan sonra da Ordu’da aynı şekilde hanilere karşı mücadelemiz devam edecek” dedi.

ÜNYE BELEDİYE BAŞKANI ÇAMYAR “GEREKİRSE YİNE BİNLERCE ŞEHİT VERİRİZ”

Gecede konuşan Ünye Belediye Başkanı Ahmet Çamyar ise “15 Temmuz gecesi Ülke ve Millet olarak büyük bir ihanet ve işgal teşebbüsüne maruz kaldık. O gece bu milletinin dinini, imanın, değerlerini, duygularını ve yardımlarını istismar eden bir ihanet şebekesi varlığına kastetti. Türk Milletinin mahremine, İslam dünyasının son kalesine kahpe emelleri doğrultusunda, nifak hareketi ile saldırıya yeltendiler. 248 kardeşimiz Şehit oldu. 2 bin 196 kardeşimiz ise yaralanarak Gazi oldu. Milyonlar bu hayâsız saldırıya dur demek için meydanlara çıktı. Şehit olmaya sevdalı bir kardeşiniz olarak söylüyorum. Gerekirse binlerce şehit yine veririz ama bu ülkenin topraklarına göz dikmenize ve bu millete ihanet etmenize asla müsaade etmeyiz. 15 Temmuz şehitlerimizi bir kez daha rahmet ve minnetle anıyor, ailelerine sabır diliyor, gazilerimizi en kalbi duygularımla saygı ve sevgiyle selamlıyorum” dedi.

ÜNYE KAYMAKAMI GÜNEY “HAİNLER EN AĞIR CEVABI ALMIŞ OLDULAR”

Gecede söz alan Ünye Kaymakamı Ümit Hüseyin Güney ise, “Bizler vatanımız ve milletimiz için neler yapabiliriz derdindeyken, hainler hiç de böyle düşünmüyorlardı. O menfur emellerine, o ülke istikbaline, birliğine, demokrasimize kasteden art niyetleriyle, tuzaklar kuruyor ve hain emellerini icra edecekleri fırsatlar kolluyorlardı. Ama bu aziz milletin ferasetini ve vatan sevgisini hesaba katamamışlardı ve gereken en ağır cevabı almış oldular” diye konuştu.

15 Temmuz Demokrasi Destanı anma programı daha sonra tüm Türkiye’de olduğu gibi Ünye genelinde de salaların okunması ile devam etti.

İŞİTME ENGELLİLERİ GÖNÜL DOSTLARI GRUBUNDAN MUHTEŞEM GÖSTERİ

Geceye damgasını vuran bir başka gösteri ise İşitme Engellileri Gönül Dostları grubunun sahnelediği ve şehitlerimiz ile demokrasi mücadelesini anlatan sunum oldu. Grubun gösterisi meydanı dolduran binlerce kişi tarafından uzun süre alkışlandı.

Gecede daha sonra Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ında katılımıyla İstanbul’da 15 Temmuz Şehitler Köprüsünde gerçekleştirilen anma törenlerine canlı bağlantı gerçekleştirildi. Ünye Cumhuriyet Meydanında toplanan kalabalık Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın İstanbul’da yaptığı konuşmayı dinledi.

TARİHÇİ UĞURLUEL, “NE ZAMAN BAŞARILI BİR LİDER GELSE, SİNSİ GÜÇLER DEVREYE GİRMİŞTİR”

Ünye’de gerçekleştirilen 15 Temmuz Demokrasi Destanı anma programında daha sonra ünlü tarihçi Talha Uğurluel sahne aldı. Uğurluel’in geçmişten günümüze darbeler tarihin anlattığı sunumu dikkatle dinlendi ve büyük beğeni topladı. Uğurluel, Osmanlı İmparatorluğu’ndan da örnekler vererek, “Ne zaman başarılı ve toparlayıcı bir lider gelse sinsi güçler devreye girmiştir” dedi. Uğurluel açık havada gerçekleştirilen sunumu dikkatle dinleyen Ünyelilere teşekkür etti.

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN ULUSA SESLENDİ

Uğurluel’in sunumunun ardından Ankara’da Gazi mecliste gerçekleştirilen anma programına canlı bağlantı gerçekleştirildi. Ünye Cumhuriyet Meydanını dolduran ve nöbet tutan kalabalık burada saat 03:30’da Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın ulusa seslenişini dinledi.

15 Temmuz Demokrasi Destanı anma programı sabah namazı kılınmasının ardından sona erdi. 


16.07.2017 | Okunma Sayısı:407