ÜNYE BELEDİYESİ’NİN 2019 FAALİYET RAPORU OY BİRLİĞİYLE KABUL EDİLDİ

Ünye Belediyesi Nisan Ayı Olağanüstü Meclis Toplantısı, Belediye Başkanı Hüseyin Tavlı Başkanlığı’nda gerçekleştirildi. Başkan Hüseyin Tavlı, toplantıda yaptığı konuşmada, “Göreve gelir gelmez önümüzde bulduğumuz 9 milyon 500 bin liralık piyasa borcunu ödeyerek belediyemizin itibarını yükselttik. Gününde borcunu ödeyen belediye olarak ihalelerde en yüksek kırımı temin ettik. Tasarrufu hizmetten kısıtlayarak değil, en uygun fiyata yaparak sağladık.” dedi.

Ünye Belediye Meclisinin Nisan Ayı Olağanüstü Toplantısı, koronavirüs tedbirleri kapsamında Ünye Ticaret ve Sanayi Odası Konferans Salonu’nda gerçekleştirildi. Sosyal mesafe kuralına uyularak gerçekleştirilen toplantıda 19 gündem maddesi görüşülerek karara bağlandı.

Belediye Başkanı Hüseyin Tavlı, toplantı öncesi yaptığı konuşmada, meclis üyelerine devam eden proje ve çalışmalara ilişkin bilgiler verdi.

-“İlçemizi virüsten korumak için ne gerekiyorsa yapmaktayız”-

Koronavirüs salgınının baş göstermesiyle birlikte Ünye’de en sürt düzeyde tedbirler aldıklarını ifade eden Başkan Tavlı, “Koronavirüsün ülkemizde yayılmaya başladığı günden itibaren ilçemizdeki sağlık çalışanlarımızın ihtiyaçlarını karşılamak noktasında gayret gösterdik. Maske, siperlik ve önlük konusunda sağlık çalışanlarımıza mağduriyet yaşatmadık. Sağlık çalışanlarımızla birlikte tüm resmi kurumlara, sivil toplum kuruluşları ile talepte bulunan esnaf ve vatandaşlarımıza maske dağıtımı yaptık, yapmaya da devam ediyoruz. Büyükşehir belediyemiz ile birlikte ilçemizde dezenfeksiyon çalışmaları yürüttük ve yürütmeye devam etmekteyiz. Bu süreçte iş yerlerini kapatan veya kapatmasa da işinden etkilenen kardeşlerimizin mağduriyet yaşamaması adına onlara gıda noktasında yardımlar yapmaktayız. Dünyayı izlediğimizde süper güç olarak tabir edilen ülkelerin nasıl bir acziyet içerisinde olduklarını görmekteyiz. Birçok ülkede yaşanan acziyeti gördüğümüzde ülkemizin virüse karşı başarısından dolayı gurur duymamak elde değildir. Başarılarından dolayı Sayın Cumhurbaşkanımıza, Sağlık Bakanımıza ve sağlık çalışanlarımıza teşekkür ediyorum.” dedi.

-Kültür Merkezi ve OSB-

İlçede yatırımların devam ettiğini belirten Başkan Tavlı, şunları söyledi:

“İlçemizin önemli bir eksiğini giderecek olan Kültür Merkezimizin yer teslimi yüklenici firmaya yapıldı ve inşaat çalışmaları başladı. İnşallah kısa zamanda şehrimize bir Kültür Merkezi kazandıracağız. Yine Organize Sanayi Bölgesiyle ilgili süreç devam etmekte. OSB’nin imar planı raporları Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığımız tarafından onaylandı. Planların onaylanmasının ardından altyapı projesinin yapılabilmesi için bir firmayla 89 bin liraya anlaşmış durumdayız. En kısa zamanda bunun da sözleşmesini imzalayarak altyapı projesinin inşaatının yapım ihalesine çıkmış olacağız. Kamu ve belediye yatırımları konusunda bizlerden desteklerini esirgemeyen başta Cumhurbaşkanımız Sn. Recep Tayyip Erdoğan'a, AK Parti Genel Başkan Vekilimiz Prof. Dr. Sn. Numan Kurtulmuş’a, hükümetimize, bakanlarımıza, Ordu Valimiz Sn. Seddar Yavuz'a, Ordu Büyükşehir Belediye Başkanımız Sn. Dr. Mehmet Hilmi Güler’e, AK Parti Ordu Milletvekillerimiz Sn. Şenel Yediyıldız, Sn. Ergün Taşçı ve Sn. Metin Gündoğdu'ya, Dışişleri Bakan Yardımcımız Sn. Yavuz Selim Kıran'a, Ünye Kaymakamımız Sn. Ümit Hüseyin Güney'e, AK Parti Genel Sekreter Yardımcımız Sn. Mustafa Hamarat'a, İl Başkanımız Sn. Halit Tomakin'e, İlçe Başkanımız Sn. Kenan Selim Argan'a, belediye meclis üyelerimize, personellerimize ve emeği geçen herkese Ünyeliler adına teşekkür ediyorum.”

Başkan Tavlı’nın konuşmasının ardından gündem maddelerinin görüşülmesine geçildi.

İlk olarak Ünye Belediyesi’nin 2019 yılı faaliyet ve denetim raporları okunarak oybirliğiyle kabul edildi.

-2018 yılına göre giderler azaldı-

Mali Hizmetler Müdürü İsmail Çınkıl tarafından okunan raporda, 2018 yılında 64 milyon olan belediye gelirinin 2019 yılında 78 milyon 700 bin lira olarak gerçekleştiği, 2018 yılında 97 milyon 678 bin lira olan bütçeden 75 milyon 850 bin lira harcandığı, 2019 yılında 113 milyon olan bütçeden 65 milyon 797 bin lira harcandığı, 2018 yılında 64 milyon gelir ve 75 milyon gider olurken, 2019 yılında 78 milyon gelir olurken, 65 milyon gider olduğu ifade edildi.

-“Özel Kalem ve Basın Yayın Müdürlüklerinde ciddi tasarruflarımız oldu”-

Alınan tasarruf tedbirleriyle belediye bütçesinde ciddi tasarruflar yaptıklarını ifade eden Başkan Hüseyin Tavlı, “2018 yılı ile 2019 yılını karşılaştırdığımızda Özel Kalem ve Basın Yayın Müdürlüklerinde ciddi tasarruflarımız oldu. Geçmiş dönemde sosyal faaliyetlere harcanan rakamlarla bizim dönemimizde harcanan rakamlar arasında ciddi farklar oldu. Göreve gelir gelmez önümüzde bulduğumuz 9 milyon 500 bin liralık piyasa borcunu ödeyerek belediyemizin itibarını yükselttik. Gününde borcunu ödeyen belediye olarak ihalelerde en yüksek kırımı temin ettik. Tasarrufu hizmetten kısıtlayarak değil, en uygun fiyata yaparak sağladık.” diye konuştu.

-Komisyon seçimleri-

Faaliyet raporunun okunup kabul edilmesinin ardından 1 yıl boyunca görev yapacak olan komisyonların seçimi gerçekleştirildi.

Yapılan seçim sonucunda encümen üyeliklerine Mehmet Arslan, Ercan Yıldırım ve Arif Safa Sarı, İmar Komisyonuna Deniz Benli, Yılmaz Turan, Hüseyin Kemaloğlu, Recep Güdek ve Kerim Ateş, Tarife Komisyonuna Yılmaz Gürkan, Sema Kurt, Mustafa Darıoğlu, Rıfat Köylü ve Arslan Güdek, Plan ve Bütçe Komisyonuna Mustafa Fidan, Hasan Çarkacı, Bedri Kesimoğlu, Suna Yerlikaya ve Kadir Gümüş, İçkili Yerler Belirleme Komisyonuna ise Hasan Çarkacı, Samet Tecer, Ahmet Dikici, Zeynep Yazıcı ve Kemal Maral seçildiler.

-ÜNBEL’in sermayesi 2 milyon liraya yükseltildi-

Mecliste daha sonra ÜNBEL’in sermaye artırımı görüşüldü. Sermayesinin tamamı Ünye Belediyesi’ne ait olan ÜNBEL Danışmanlık Taahhüt İnşaat Sanayi ve Ticaret Anonim Şirketi’nin mevcut 1 milyon olan sermayesinin 2 milyon liraya çıkarılması meclis üyelerinin oybirliğiyle kabul edildi.

-“Beton santralini daha işlevsel hale getirmekteyiz”-

ÜNBEL’in sermaye artırımını ÜNBEL bünyesinde faaliyet gösteren beton santralinin işlevini arttırmak için yapma gereği duyduklarını ifade eden Başkan Tavlı, “ÜNBEL A.Ş. Ünye Belediyemizin bir kuruluşu. Burada hazır beton santralini işletmekteyiz ve buradan betonlama faaliyetlerini yürütmekteyiz. Geçen yıl mikserleri kiralama yöntemiyle almıştık, bu yıl 2 sini öz sermayemizle aldık. Yine bu süreçte ihtiyacımız olan damper dorseli bir tır aracı alalım diye düşünüyoruz. Ayrıca kendi iş merkezimizin betonunu dökmek için ve farklı noktaların betonunu dökebilmek için bir beton pompasına ihtiyacımız var. Bu amaçla ÜNBEL’in 1 milyon lira olan sermayesinin 2 milyona çıkarılmasına karar verdik.” dedi.

-Yeni iş merkezi için kredi-

Gündemdeki bir diğer maddede ise belediye tarafından yapılacak olan yeni iş merkezi yapımı için kredi kullanılması konusu görüşüldü. Görüşme sonunda mülkiyeti Ünye Belediyesi’ne ait olan Kaledere Mahallesi’ndeki  İlçe Sağlık Müdürlüğü yanında ki yıkılan belediye dükkanlarının bulunduğu alana iş merkezi yapılması için İller Bankası’ndan 5 milyon lira kredi kullanılması oybirliğiyle kabul edildi.

-“Borçlanmadan yapmayı planlıyorduk, önümüze iki önemli konu çıktı”-

Bu güne kadar borçlanmadan geldiklerini ifade eden Başkan Tavlı, “Borçlanmadan borçlarımızın ödenmesine imkan sağladık. İş merkezinin yapımı noktasında borçlanmadan burayı da kendi öz sermayemizle tamamlamayı düşünüyorduk. Ama önümüze iki önemli konu çıktı. Bunlardan bir tanesi Kefelihan’ın kamulaştırılması ile ilgili süreçti. Kamulaştırma sürecinde 600 bin lira bedel ödenmiş ama mahkeme devam ediyordu. Burada karşımıza 600 bin liranın üstünde bir rakam çıktı. Ünye Kültür Merkezi inşaatı başladı. Bunun başlamasıyla yanında kamulaştırma ile ilgili bir kısım var. Bu iki meseleden dolayı iş merkezi inşaatında sıkıntı yaşamayalım, diye borçlanma talebimiz oldu.” dedi. 

-Belediye kiracısı koronavirüs mağdurlarına destek-

Belediye meclisinde ayrıca koronavirüs salgını dolayısıyla mağdur olan belediye kiracılarına destek kararı çıktı. Koronavirüs tedbirleri kapsamında faaliyetleri geçici olarak durdurulan kiracıların faaliyete başlayacakları tarihe kadar kiradan muaf tutulmasına, sözleşme süreleri kapalı tutuldukları süre kadar uzatılmasına ve ilan, reklam ve çevre temizlik vergisi alınmamasına, bunun yanında salgın hastalık dolayısıyla ekonomik olarak etkilenen kiracıların ise kiralarının ertelenmesine oy birliğiyle karar verildi.


22.04.2020 | Okunma Sayısı:434