TARİHİ SÜLEYMANPAŞA SARAYI YENİDEN CANLANIYOR

Başta Ünye olmak üzere tüm Türkiye’nin turizmi ve tanıtımına katkı yapacak en önemli proje hayata geçiyor. 

1808 yılında yapımına başlanan ve yedi yılda tamamlanan ardından ise 1850 ila 1852 yıllarında yanan tarihi Süleymanpaşa Sarayı’nın yeniden yapılması için düğmeye basıldı.

Çalışmaların startını veren ve yakında takip eden Ünye Belediye Başkanı Ahmet Çamyar, saray ile ilgili önemli verilere ulaşıldığını söyledi. Başkan Çamyar, Ünye Belediyesi 2018 yılı ilk meclis toplantısında yaptığı konuşmada şunları söyledi. “Süleymanpaşa Sarayı ile ilgili Osmanlı arşivlerinde tarandı ve Başodasından, Kethüda odasına, silahların ve topların saklandığı bütün odalar ve isimleri tespit edildi. Bu çalışma ile ilgili özellikle Sabri Bacacı’ya teşekkür ediyoruz. Sarayın rölöve çalışmasına esas olacak ölçüleri ile ilgili de Fransız konsolosluğunda bir toplantı gerçekleştirdik. Ünye’nin 1727’li yıllardan itibaren ki haritalarına ulaştık. Paris’te bu resmin orijinali ile beraber ölçülerin de olduğu bilgisine ulaştık. Fransız bir bilim adamı arkadaşımız Fransa’ya gitti ve gerekli araştırmaları yapıp bize bununla ilgili bir dönüş yapacak. Eğer bu bilgilere ulaşırsa, tüm bu veriler toparlandıktan sonra Kültür ve Turizm Bakanımız Prof. Dr. Sn. Numan Kurtulmuş’a sunacağız. Bu çalışmaları Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürü Sn. Yalçın Kurt ile görüşmelerimiz neticesinde yürütüyoruz”

BAŞKAN ÇAMYAR, “BU PROJE TÜRKİYE’NİN TURİZMİ AÇISINDAN ÖNEMLİ”

Süleymanpaşa Sarayı’nın sadece Ünye turizmini kapsamadığını belirten Ünye Belediye Başkanı Ahmet Çamyar, “Bu proje sadece Ünye’nin ve Ordu’nun değil, Türkiye’nin de ciddi kazanımı olacak bir projedir. Zorlu bir çalışma olduğunu da ifade etmek gerekiyor. Süleymanpaşa Sarayı’nın bulunduğu yerde şu an birçok ev bulunuyor. Kamulaştırma süreci, projenin hazırlanması ve yatırım yapılması ufuk bir çalışmadır. Biz bu çalışmaya başladık. Niyetimiz hayır, akıbetimiz de hayır olur diye umuyoruz” dedi. 


03.01.2018 | Okunma Sayısı:1183