BAŞKAN ÇAMYAR, “2023’E KADAR YOL HARİTAMIZ HAZIR”

Yılsonu nedeniyle belediye bayan personelleriyle bir araya gelen Ünye Belediye Başkanı Ahmet Çamyar, yaklaşık 4 yıllık hizmet süresi boyunca birçok önemli projeyi hayata geçirdiklerini söyledi. Başkan Çamyar, Ünye ile ilgili sadece 2019’a kadar değil, 2023’e kadar da yol haritası belirlediklerini kaydetti. 

Yılsonu nedeniyle düzenlenen etkinliğe Ünye Belediye Başkanı Ahmet Çamyar ve eşi Serap Çamyar, Ünye Belediyesi Meclis üyeleri ve bayan personel katıldı.

Program öncesinde söz alan Ünye Belediye Başkanı Ahmet Çamyar’ın eşi Serap Çamyar, ailesi gibi gördüğü belediye bayan personeli ile bir arada olmaktan duyduğu mutluluğu dile getirdi.

BAŞKAN ÇAMYAR, “ÖNÜMÜZDE YOL HARİTAMIZ VAR”

Ünye’nin ihtiyaçları ve geleceğe taşımak ile ilgili yol haritasının hazır olduğunu belirten Ünye Belediye Başkanı Ahmet Çamyar, yaklaşık 4 yıla birçok önemli projeyi sığdırdıkları gibi, 2023 ile ilgili de önemli projeleri yer aldığı yol haritasının hazır olduğunu belirtti. Bir taraftan devlet yatırımlarını takip ederek ilçeye eserler kazandırdıkları kaydeden Başkan Çamyar, öte taraftan ise Büyükşehir Belediyesi, Ünye Belediyesi ve proje bazlı destek çalışmalarının yapıldığını ve devam ettiğini söyledi.

İlçemiz için önemli bir çalışma olan Cüri ve Tabakhane deresinin ıslahını bitirdik. En son Tabakhanenin aydınlatma çalışmasının bitirilmesinin ardından doğu yakası bitmiş oldu. Batı yakasında yapılacak kamulaştırma çalışması ile ilgili uzlaşan vatandaşlarımıza paraları ödendi. Olumsuz yanıt verenlerle ilgili kamulaştırma süreci devam ediyor.  28 binanın yıkımı gerçekleştirilecek. Adliyeye kadar olan bölümü Ordu Büyükşehir Belediyemize kısmen Köprübaşı ile beraber asfaltlamışını yaptırmış olduk. Önümüzde ki yaza kadar karayollarının çalışması yetişmezse orayı Bayramca mahallemize kadar yine Büyükşehir belediyemizle bitirmiş olacağız.

BAŞKAN ÇAMYAR, “BU DÖNEM TARİHİ ESERLERİMİZİ AYAĞA KALDIRDIK”

2014 yılında göreve gelir gelmez başlattıkları Kültür Yolu projesi ile tarihi eserlerin büyük bir bölümüne dokundukları kaydeden Ünye Belediye Başkanı Ahmet Çamyar, “Yalı Kilisesi, Yaşayan Kültürel Miras Müzesi, Kadılar Yokuşu, Bakırcılar Arastası, Orta Çarşı gibi ciddi projeleri tamamladık. Önümüzde ki yaz yine restorasyonuna başladığımız Belediye Konukevini açacağız. Koruma imar planında sona doğru geliyoruz. O bittiğinde Çömlek yapım ve sergi evini yapacağız. Tüm bu çalışmalar hukuki ve imari altyapısını hazırlamadan gerçekleştirilemiyor. Bürokratik süreci tamamladıktan sonra çalışmalarımıza hızla başlıyor ve bitiyoruz. Yine projesini ve tüm altyapısını hazırladığımız Kefeli Han’ın yapımını Kültür ve Turizm Bakanlığı’na devrettik. Bakanlık 2018 yılı Mart ayında ihaleye çıkacak ve çalışmayı 7 ay gibi çok kısa bir sürede tamamlayacak ve ardından Ünye Belediyesi’ne devredecek. Aynı zamanda meydanda bulunan hamamı ve ön bahçesini kamulaştırma işlemlerini başlattık. Kamulaştırmanın ardından müze haline getireceğiz. Orada ki hamam faaliyetini de restorasyonunu tamamladığımız Saray Hamamı’na taşımış olacağız. 2018 ve 2019 planlarımız arasında yine Çifte Hamam’ın kamulaştırması ve restorasyonu var. Yine Kefeli hanın karşısında bulunan otoparkın içinde yer alan tarihi evi ve Yaşayan Kültürel Miras müzemizin etrafından ki tarihi evlerin kamulaştırma çalışması olacak. Yine Hacı Yusuf Bahri Efendi evini kamulaştırarak, yine kendi ismi ile bir müze haline getireceğiz. Öte taraftan Ayanikola Kilisesinin restorasyon çalışması onaylandı ve Ordu Büyükşehir Belediyemiz tarafından yapılacak. Ünye Kalesi ile ilgili olarak da Ünye Belediyesi olarak biz kazı bölümünü halledeceğiz, Kültür ve Turizm Bakanlığı da restorasyonunu yapacak. Bakırcılar arastasından başlayarak, Kaledere mahallesine kadar olan bölgenin tamamı sit alanı niteliğinde. Bu alanla ilgili Müzelere Genel Müdürlüğümüzle bir çalışma yürütüyoruz. Bu alan içerisinde yer alan bütün binaların dış cepheleri giydirilecek, sokak sağlıklaştırma çalışmaları yapılacak ve turizme kazandırılmış olacak. Kısacası Ünye’nin tarihi değerleri ile ilgili çok önemli projeleri hayata geçirdik ve çalışmalarımız devam ediyor” diye konuştu.

BAŞKAN ÇAMYAR, “ORGANİZE SANAYİ BÖLGESİ İLE İLGİLİ KAMULAŞTIRMA DAVASI SÜRECİ DEVAM EDİYOR”

Ünye’nin merakla beklediği Organize Sanayi Bölgesi ile ilgili çalışmalar hakkında da bilgi veren Ünye Belediye Başkanı Ahmet Çamyar, kamulaştırma ile ilgili davaların devam ettiğini kaydetti. Başkan Çamyar, “Dava sürecini 2018’in Temmuz-Ağustos ayı gibi bitirmeyi planlıyoruz. Ardından imar plan çalışması yapıp, yatırımcılara arsa tahsisine başlayacağız. Tamamlandığında 3 bin kişilik istihdam öngörüyoruz” dedi.

BAŞKAN ÇAMYAR, “KİMSENİN HAYAL EDEMEDİĞİ PROJELERİ HAYATA GEÇİRDİK”

Yaklaşık 4 yıl gibi kısa bir sürede kimsenin hayal bile edemediği projeleri hayata geçirdiklerini söyleyen Ünye Belediye Başkanı Ahmet Çamyar, “Ünye Belediyesi’nin altında ki işyerlerini boşaltarak belediyemizi kurumsal bir yapıya dönüştürdük ve tüm birimlerimizi tek bir çatı altında topladık. Bize sosyal medya üzerinden laf atanlar Cumhuriyet Meydanını taş ile döşeyip de altına otopark yapma becerisin gösterememişler. Kumun üzerine taşı herkes döşer, altına otoparkı yapabiliyor ve kentin trafik sorununa çözüm üretebiliyorsan asıl çalışma budur. Biz yaptığımız tüm projelerde bu detayı düşünüyoruz. UNİPORT Alışveriş Merkezinin eksi 2 katı otopark oldu. Yine 15 Temmuz Demokrasi Meydanı projemizin de altında 400 araçlık kapalı otopark bulunuyor” diye konuştu.

BAŞKAN ÇAMYAR, “İŞ ÜRETMEYENLER, DEDİKODU ÜRETİYOR”

İş üretmeyenlerin dedikodu ürettiklerini söyleyen Ünye Belediye Başkanı Ahmet Çamyar, 15 Temmuz Demokrasi meydanı projesi ile ilgili de yine dedikodu mekanizmasının çalıştığını söyledi. 25 milyon liralık önemli bir projeyi Ünye’ye kazandırdıklarını ve Cumhuriyet Meydanından 4 bin metrekare daha büyük bir meydan olacağını söyleyen Başkan Çamyar, “Projede 400 araçlık kapalı otoparkın Ünye Belediyesine ait ve aylık ortalama 100 bin lira gelir getirecek. Bu o bölgede 20 adet dükkânın kira getirisine bedeldir. Ayrıca meydan katından 4, sıfır katından 3 ve eski bir katından 2 dükkân da yine Ünye Belediyemizin. Yani bakıldığında 32 dükkân olan projede belediyemizin kazanımı toplamda 29 dükkân değerindedir. Birileri sırf yaptırmamak adına çamur atmaya çalışıyor. Proje tamamlandığında Ünye Belediyesinin o alandan geliri 1,5 milyon lira civarında olacak. Biz ne yaptığımızı gayet iyi biliyoruz ve boş laflara kulaklarımız kapalı” dedi.

BOWLİNG ve BUZ PATENİ YAPILACAK

Başkan Çamyar ayrıca pazaryerinde bulunan ve mülkiyeti özel şahısta buluna binanın kamulaştırılarak, üstünün buz pateni, altının ise bowling salonu yapılacağını belirtti.

BAŞKAN ÇAMYAR, “ÜNYE STADINI TAŞIYACAĞIZ”

2023 vizyonu hakkında da ipuçları veren Ünye Belediye Başkanı Ahmet Çamyar, bu projelerden birinin de Ünye Stadını taşımak olduğunu söyledi.  Başkan Çamyar, “5 binlik plan çerçevesinde yeni stadımızın yerini hazırladık. 43 dönümlük bir alan ayırdık. İmar planı onaylandıktan sonra Orman Bakanlığından, Spor Bakanlığına tahsis işlemini yapacağız. Ardından yatırım programına teklif ettireceğiz ve mevcut stadımıza yıkacağız. Stadın yerine ise Ünye şehir merkezine nefes aldıracak bir yeşil alan planlıyoruz” diye konuştu.

BAŞKAN ÇAMYAR, “ÜNYE HUZUREVİNE KAVUŞACAK”

Ünye’nin uzun dönemdir beklenti içerisinde olduğu bir diğer konunun ise Huzurevi olduğunu söyleyen Ünye Belediye Başkanı Ahmet Çamyar, “Bu dönem temelini atmayı planlıyoruz. Huzurevinin yerini 5 binlik planla birlikte hazırladık. Gölevi mahallesinde 8,5 dönümlük bir alan ayırdık. Ekibimiz projesini çalışıyor. Bir işadamımız yapımı üstleneceğini belirtti. Bir cayma durumu olmazsa kısa süre içerisinde bitirmeyi planlıyoruz” dedi.

ÜNİVERSİTE ALANI İLE İLGİLİ YAPILAŞMA AŞAMASINA GELİNDİ

Ünye’de yıllardır atıl durumda olan havaalanını üniversite alanı olarak kazandırdıklarını söyleyen Ünye Belediye Başkanı Ahmet Çamyar, o alanda sıranın yapılaşma aşamasına geldiğini söyledi. Başkan Çamyar, “Halen 3 bin 500 olan öğrenci sayımızı 10 binlere çıkarmayı hedefliyoruz. Böylece Ünye ekonomisi de ciddi bir kazanım elde etmiş olacak” dedi.

ÇATILARA STANDART GETİRİLECEK

Ünye’de tepeden bakıldığında özellikle gelişigüzel çatıların gözlemlendiğini söyleyen Ünye Belediye Başkanı Ahmet Çamyar, konu hakkında çalışma yürütüldüğünü kaydetti. Başkan Çamyar, “Ekibimiz çalışıyor, standart bir çatı görünümü kazandırmakla ilgili çalışmayı kısa sürede hayata geçireceğiz” dedi.


23.12.2017 | Okunma Sayısı:1833