30 YILLIK SORUN GERİDE KALIYOR

Ünye’nin son 30 yılına damga vuran ve her yağışta Ünyelilerin korkulu rüyası haline gelen Tabakhane Deresi ıslah çalışmalarında sona doğru yaklaşılıyor.

Ünye’nin son 30 yılına damga vuran ve her yağışta Ünyelilerin korkulu rüyası haline gelen Tabakhane Deresi ıslah çalışmalarında sona doğru yaklaşılıyor.

Özellikle 2006 yılında yaşanan sel afeti sonrası Ünye’nin adeta felaket yaşamasına sebep olan derenin ıslah çalışmalarına göreve geldiği ilk gün itibariyle başlayan Ünye Belediye Başkanı Ahmet Çamyar, çalışmalarda gelinen son durumu yerinde inceledi.

Islah çalışmalarını yürüten firma yetkilisinden bilgi alan Ünye Belediye Başkanı Ahmet Çamyar, “Ünye’nin yaklaşık 30 yıllık sorununa neşter vurduk” demiştik. Bu meselelerden en önemlilerinden bir tanesi de Tabakhane deresinin ıslahıydı. Bununla ilgili Kültür ve Turizm Bakanımız Prof. Dr. Sn; Numan Kurtulmuş’un bölgemize yaptığı ziyaretlerin ardından ihalesini gerçekleştirdik. 500 gün teslim süreli ve yaklaşık 12 milyon lira bedelli çalışmada şu ana kadar tamamlanma oranında % 70’lik bir seviyeye gelindi ve çalışmalar hızla devam ediyor. Ekip sayısının iki katına çıkartılması suretiyle burada ki çalışmanın yılbaşına kadar bitirilmesi planlanıyor. Adliyenin yanında bulunan köprüye kadar zemin taş döşeme çalışması devam ediyor. O noktadan sahile kadar olan bölüme de beton dökülmek suretiyle bu kısmın çalışması tamamlanmış olacak.  İkinci kısımla ilgili olarak ise sanayinin karşısında ki bölüme hem duvar yapılması ve üst bölgesine de bent yapılması ile ilgili kamulaştırma çalışmalarının tamamlanması gerekiyordu. Bununla ilgili kararı Ağustos ayı Belediye Meclis toplantımızda aldık. Yakın zamanda kamulaştırma işlemlerinin tamamlayıp o bölge ile ilgili yer teslimini de yaptıktan sonra projemiz anlam kazanacak. Kale mevkiinde ki bentte alanı geniş tutmak suretiyle biriken suyun etrafında kaleyi ziyaret edenlerin dinlenme alanı olacak bir yer planlıyoruz. Böylelikle tabakhane deresi yukarıdan denize kadar bir alanda cazibe merkezi haline gelmiş olacak. Çalışmaların hızla devam etmesi durumunda Cumhurbaşkanımız Sn, Recep Tayyip Erdoğan’ın Kasım ayında yapmayı planladığı Ordu ziyaretinde buranında açılışın gerçekleştirmiş oluruz” diye konuştu.


11.09.2017 | Okunma Sayısı:594