ÜNYE GELENEKLERİ BOZMADI

Ünye’de kent bayramlaşmasında bayramlaşma kültürü yaşatılmaya devam ediyor.

Ünye’de kent bayramlaşmasında bayramlaşma kültürü yaşatılmaya devam ediyor.

Bayramlaşma programı ilk olarak Ünye’de bayramı görevleri başında olan çalışanların ziyareti ile başladı.

Protokol üyeleri Ünye Cezaevi, Ünye Devlet Hastanesi, İlçe Jandarma Komutanlığı, İtfaiye birimi, Çocuk Yuvası ve Ünye Emniyet Müdürlüğünü ziyaret etti.

Ziyaretlerin ardından kent bayramlaşma törenine geçildi.

Ünye Kaymakamlığı ve Ünye Belediyesi tarafından organize edilen Kent Bayramlaşması Atatürk Parkında gerçekleştirildi.

Bayramlaşma merasimine Ünye Kaymakamı Ümit Hüseyin Güney, Ünye Belediye Başkanı Ahmet Çamyar, Siyasi Parti İlçe Başkanları ve temsilcileri, Askeri Erkan, Muhtarlar, Kurum amirleri, sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri ve vatandaşlar katıldı.

Her yıl geleneksel olarak düzenlenen kent bayramlaşmasında konuşan siyasi parti ilçe başkanları Kurban Bayramını kutlarken, özellikle Müslümanlara karşı tüm dünyada yapılan zulme dikkat çektiler.

Kent Bayramlaşmasında konuşan Ünye Belediye Başkanı Ahmet Çamyar yaptığı konuşmada, “Fedakârlık ve merhamet mevsimi olan Kurban Bayramı gönül deryamızda İbrahim (A.S)’ın aziz hatırasını ve Hakk’a teslimiyet hissiyatını dalgalandıran bir rahmet esintisidir. Bizler tüm varlıkların Hakk’a ait olduğu bu dünyada, belli bir süre tasarruf salahiyeti verilmiş bir emanetçi hükmündeyiz. Allah rızası kazanmak için Hakk’ın istediği bedelleri O’nun yolunda seve seve feda ederek, imanımızın kemale ermesi arzusundayız. Bizler bugün Allah rızası için kurban kesmenin sevincini yaşıyoruz. Rabbim kurbanlarımızı İbrahim (A.S)’ın gönlündeki fedakârlık, teslimiyet, rıza, takva ve muhabbetten hisse alarak kabul eylesin. Mazlum ve muhtaç din kardeşlerimize ikramlarda bulunarak onların gönüllerine de bayram huzuru tevzi edebilmeyi cümlemize nasip etsin. Ülkemizde terör, gönül coğrafyamızda kan ve gözyaşı her rengiyle akarken, kurban bayramının idrakler, aydınlatması, gönülleri yumuşatması, insanlığa vicdanı ve merhameti hatırlatması en büyük arzumuzdur. Mynamar’da, Suriye’de, Filistin’de şeytanın tarafından olanlar Allah’a inananlara zulmederken, inananların emrolundukları gibi birbirlerini incitmemelerini, fitneden uzak durmalarını, bir olmalarını ve birbirine kardeşçe daha sıkı sarılmaları gerektiğini düşünüyorum. Kurbanlarımızın, bizleri Allah’ın zat-ı celaline yakınlaştırdığı gibi, O’na iman eden tüm kullarını da birbirlerine yakınlaştırmasını niyaz ediyorum. Aynı zamanda canlarını Allah için, Milleti ve ezanı için feda eden şehitlerimizi de bir kez daha rahmet ve minnetle anıyorum. Bu duygularımla mübarek Kurban Bayramını en kalbi duygularımla tebrik ediyor, sağlık, huzur ve esenlik getirmesini diliyorum” diye konuştu.

Kent Bayramlaşmasında konuşan Ünye Kaymakamı Ümit Hüseyin Güney ise bayramların insanları birbirlerine yakınlaştıran, küskünlükleri sona erdiren bir fırsat kapısı olduğunu söyleyerek, Kurban Bayramı’nın başta Ünyeli hemşerilerimiz olmak üzere tüm İslam âlemine hayırlar getirmesini diledi.


02.09.2017 | Okunma Sayısı:675