KARADENİZ’İN İLK TRİATLON’U ÜNYE’DE YAPILDI…

Ünye Kaymakamlığı, Ünye Belediyesi, Türkiye Triatlon Federasyonu ve Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü işbirliğiyle gerçekleştirilen Karadeniz’in ilk triatlon yarışması Ünye’de yapı

Türkiye Triatlon Federasyonu adına 132 sporcu, 5 hakem ve 70 İl Müdürlüğü görevlisi, ve destek personeli olmak üzere toplam 207 kişinin görev aldığı yarışmalar Ünye’de start aldı.

18 ve üstü 5 yaş aralığı gruplarından oluşan yarışlar. Sprint ve Olimpik olmak üzere 2 ayrı kategorilerdeki sporcular mücadele etti.

İstanbul, Ankara, İzmir, Antalya, Bursa, Balıkesir, Kocaeli, Trabzon, Samsun ve Ordu illerinden katılan 132 sporcu yaklaşık 7 saat süren mücadelede performanslarını sergilediler.

Sabah 09.00’da Ünye İskele yanından verilen Sprint startı ile başlayan yarışta yarışmacılar ilk olarak 750 metrelik yüzme parkurunun tamamladıktan sonra sırasıyla 20 kilometrelik Bisiklet 5 kilometrelik koşu parkurunu bitirdiler.

Sprint yarışının ardından saat 11.00’da Ünye Kaymakamı Ümit Hüseyin Güney ve Ünye Belediye Başkanı Ahmet Çamyar ve Türkiye Triatlon Federasyonu Başkanı İsa Tamer Çelik’in startıyla başlayan olimpik Triatlon’da ise yarışmacılar ilk olarak 1500 metre yüzdüler.

Yüzme Parkurunun ardından 40 kilometre bisiklet süren ve ardından 10 kilometre koşu etabını tamamlayan sporcular. Finiş çizgisini alkışlarla geçtiler.

Etapları tamamlayan tüm sporculara bitirme madalyası verilen yarış sonrasında dereceye giden sporculara kupaları taktim edildi.

Organizasyon da ayrıca olimpik bronşta takımlarda yarıştı. 11 takım kendi aralarında kıyasıya bir mücadele sergiledi.

Ödül Töreninde konuşma yapan Ünye Belediye Başkanı Ahmet Çamyar. “Ünye belediyesi olarak ilçemizde gerçekleştirdiğimiz aktivitelerimiz ilçemizin tanınması yönünde her zaman pozitif bir etki oluşturuyor. Triatlon sporu da Türkiye'de yeni yeni yaygınlaşan ve dayanıklılığa dayalı bir spor dalı Bugün burada böyle bir organizasyon yaparak hem spora hem de ilce turizmine önemli bit katkı sunduğumuzu düşünüyorum. Ben kentimize Türkiye’nin değişik illerinden gelen tüm sporcularımıza teşekkür ediyorum. Önümüzde ki yıldan itibaren Türkiye Triatlon federasyonumuzla birlikte Ünye’mizde yarışları yapmaya devam edeceğiz. diye konuştu

Türkiye Triatlon Federasyon Başkanı İsa Tamer Çelik ise “İlk defa yapıyoruz Ünye’de; Ünye triatlonun merkezi olmaya aday bir ilçemiz Ben Ünye’de olmakta mutluluk duydum. Bunu seneye ve senelere yayabilirsek, hem Ünye hem de ülkemiz kazanır diye düşünüyorum. Uluslararası camiaya Ünye’yi yayarak burayı geniş kapsamlı Triatlonun merkezi yaparız diye düşünüyorum.” ifadelerine kullandı.


21.08.2017 | Okunma Sayısı:777